19 kwi 2018

Czy wymiana podeszwy jest możliwa?

Skórzane podeszwy – znak rozpoznawczy obuwia z wyższej półki

Znakiem rozpoznawczym eleganckich skórzanych butów dobrej jakości są kruponowe podeszwy. Trwałość skórzanych spodów wykonanych z wysokogatunkowego kruponu bydlęcego jest z reguły bardzo wysoka, a w połączeniu z regularna impregnacją i zabiegami ochronnymi możemy się cieszyć z użytkowania obuwia nawet przez kilka lat.

Warto wspomnieć, że na podeszwie podczas chodzenia spoczywa cały ciężar człowieka, przez co narażona jest ona na ścieranie i niszczenie w kontakcie z podłożem. Średnio dziennie pokonujemy pieszo nawet kilka kilometrów, a podczas tej wędrówki podeszwa zgina się około 6000 razy.

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki, podeszwa powinna wykazywać się dużą odpornością na zginanie i ścieranie, być zwarta lecz także elastyczna, odporna na wilgoć, a jednocześnie „oddychająca”. Sposób, w jaki spody obuwia ulegają zużyciu w czasie noszenia zależny jest od jakości materiału użytego do produkcji, sposobu wykonania, a także od właściwości chodu użytkownika.

Zużywanie podeszew

Pomimo dbania o buty oraz wystrzegania się wszelkich możliwych błędów w ich użytkowaniu, zużywanie się skórzanych spodów jest naturalnym procesem, którego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie się ustrzec. Pamiętać przy tym należy, iż podeszwy nie podlegają równomiernemu zużywaniu się. Często czubek buta jest elementem, który ściera się najszybciej. W większości przypadków, przy obuwiu szytym ramowo (Goodyear Welted), krupon ulega zdarciu w samym środku śródstopia, podczas gdy w innych miejscach wykazuje tylko nieznaczne zużycie. Kiedy podeszwy są już wyraźnie zniszczone, skóra jest miękka i delikatna jak papier, widać nierówności, przetarcia, a nawet dziury. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wymiana podeszew na nowe.

Wymiana podeszew? Wielki Shoe na ratunek!

Pierwszym krokiem w procesie wymiany skórzanych spodów jest usunięcie obcasów, które w końcowej fazie zostaną odbudowane ze skórzanych składek. Następnie delikatnie usuwa się zniszczoną podeszwę, przecinając szwy i delikatnie odrywając ją tak, aby nie uszkodzić ramy. Jeśli wypełnienie korkowe jest pokruszone, wymienia się je całkowicie. W większości przypadków wystarczy tylko delikatne uzupełnienie i wyrównanie.

Jeżeli rama jest w dobrym stanie, wystarczy oczyścić ją ze starych nici, delikatnie wyrównać i poprawić szwy łączące ją z cholewką. Po przymocowaniu nowych spodów i wyrównaniu ich boków wykonuje się rys, który następnie zacina się na głębokość równą połowie grubości skóry. Podnosi się powstałą w ten sposób wargę, pogłębia i poszerza rys, szwem dublowanym przyszywa kruponowy spód do ramy, wykorzystując do tego stare otwory. Następnie rys jest zamykany i wyrównywany. W ten sposób ukryty głęboko w rysie szew jest chroniony przed ścieraniem i warunkami atmosferycznymi.

Ranty nowych spodów należy oszlifować, wyrównać i wykończyć na gorąco, wypalając i woskując. Na koniec pozostaje już tylko odbudować obcasy oraz nadać podeszwom ostatnie szlify wygładzając, malując, nabłyszczając oraz wykonując delikatne zdobienia i tłoczenia.

Inne powiązane artykuły:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Wybrane produkty

w naszym sklepie

W naszej ofercie znajdują Państwo się: renowacja obuwia, sezonowa konserwacja skóry oraz dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.