4 kwi 2018

Podeszwa skórzana – zelować czy nie?

Podeszwa skórzana – zelować czy nie?

O zaletach posiadania podeszew skórzanych przeczytać można bardzo dużo. Kruponowy spód dobrej jakości to coś co nie pojawia się w butach z niższej półki, dlatego jest to często najlepsza wizytówka dobrej jakości obuwia.

Pozytywy posiadania skórzanej podeszwy to nie tylko prestiż, to także zwiększona przepuszczalność powietrza i… przyjemne użytkowanie butów np. podczas tańca. :-)

Oczywiście takie rozwiązanie ma również swoje wady. Jedną z większych jest fakt, że wysuszona podeszwa ma niską przyczepność na śliskich powierzchniach i istnieje bardzo duże ryzyko wywinięcia klasycznego „orła”.

Drugi problem to ścieralność. Rzecz jasna wszystko jest kwestią odpowiedniego wyprawienia skóry kruponowej, ale nierzadko spotkać można podeszwy, które ścierają się w bardzo szybkim tempie z racji użytkowania na nierównych, chropowatych płytach chodnikowych.

Sposób, w jaki obuwie ulega zużyciu w czasie noszenia, zależny jest od jakości materiału użytego do produkcji, od sposobu wykonania obuwia, a także od właściwości chodu użytkownika.

W większości przypadków, np. przy obuwiu pasowym, podeszwy ścierają się w samym środku śródstopia, podczas gdy w innych miejscach nie wykazują zużycia lub wykazują tylko nieznaczne starcie.

Przykład kompletnie wytartej podeszwy kruponowej.

Na ratunek przychodzą specjalne oleje do skór. Ich główne zadanie to odpowiednie zaimpregnowanie skóry, by zła pogoda nie była im straszna, ale także zmniejszenie ścieralności i zwiększenie przyczepności.

Olej do zabezpieczania podeszew skórzanych – Saphir Sole Guard

Nie ma co ukrywać, że po jakimś czasie, niezależnie od tego czy dbaliśmy o podeszwę czy nie, dojdzie do zużycia materiału (oczywiście dbanie o podeszwę znacznie wydłuży czasu ich użytkowania). W takiej sytuacji musimy dokonać wyboru – albo wymieniamy całą podeszwę wraz z obcasem (jeśli pozwala na to konstrukcja buta), albo nadbudowujemy skórą uszkodzone i wytarte elementy, a całość zabezpieczamy gumową zelówką.

 

Dowodem na to, że zelówki potrafią być naprawdę ładne niech będą poniższe zdjęcia.

Na dodatek, najwyższej jakości guma praktycznie całkowicie likwiduje problem impregnacji podeszwy, przyczepności oraz wymiany całego spodu (zawsze można to zrobić później jeśli pod spodem skóra jest zniszczona).

A jakie jest Wasze zdanie? Zelować czy nie? :-)

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Wybrane produkty

w naszym sklepie

W naszej ofercie znajdują Państwo się: renowacja obuwia, sezonowa konserwacja skóry oraz dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.