30 mar 2018

Jak zadbać o buty ze skóry licowej?

Być może już o tym słyszeliście, ale warto to powtórzyć: o zabezpieczeniu butów należy pomyśleć zaraz po wyjściu ze sklepu. Zabezpieczenie fabryczne rzadko kiedy przygotowuje buty do prawdziwego wyzwania jakie czeka je na zewnątrz, na nierównych chodnikach i w trudnych warunkach pogodowych.

Jeśli nasze buty wykonane są ze skóry licowej (gładkiej i błyszczącej) nie wystarczą preparaty w sprayu. Zamiast tego musimy pomyśleć o odpowiednim, dogłębnym odżywieniu skóry. Stosujemy do tego kosmetyki oparte o naturalne składniki – woski, tłuszcze i oleje zwierzęce i roślinne.

Często w warsztacie mamy do czynienia z butami zasolonymi lub popękanymi w miejscach, gdzie cholewka pracuje. Pęknięcia to rzecz nie do naprawienia, a sól jest bardzo trudna do usunięcia – dlatego należy przede wszystkim postarać się, aby do zasolenia nie doszło. Skóra odpowiednio impregnowana potrafi przez lata użytkowania zyskać wspaniałą patynę i szlachetny wygląd.


No to do dzieła:
Nowe buty na początek czyścimy delikatnym płynem czyszczącym w celu usunięcia kurzu. Po 10 minutach używamy renowatora, w celu usunięcia starych kremów i wosków oraz dogłębnego odżywienia skóry.

Następny etap to użycie pommadiera w kolorze skóry, aby dodatkowo odżywić skórę i odnowić jej kolor. Opcjonalnie przed pomadą możemy użyć tłuszczu, tak by przygotować buty na najcięższe warunki pogodowe i starcie z zasolonymi ulicami. Jeśli zdecydujemy się na użycie tłuszczu, powinniśmy pozostawić buty na czas zalecany przez producenta, by umożliwić wchłonięcie preparatu przez skórę.

Po kilku minutach krem powinien się wchłonąć. Kolejnym krokiem jest wyszczotkowanie obuwia szczotką z końskiego włosia. Chodzi przede wszystkim o usunięcie nadmiarowej ilości pasty, ale oprócz tego wytworzone podczas tarcia ciepło pomoże nam w uzyskaniu pięknego połysku.

Ostatni etap to użycie odżywczego i zabezpieczającego wosku. Nałożony wosk tworzy pierwszą barierę którą musi pokonać woda, sól i zanieczyszczenia. Warto zwrócić uwagę na to, by pozwolić terpentynie zawartej w wosku nieco odparować, ponieważ ma ona właściwości czyszczące.

Jeśli chcesz doprowadzić swoje buty do lustrzanego połysku, postępuj według instrukcji zamieszczonej pod tym linkiem.

Wybrane produkty

w naszym sklepie

W naszej ofercie znajdują Państwo się: renowacja obuwia, sezonowa konserwacja skóry oraz dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.