12 sty 2018

Jak zrobić lustro?

Lustereczko powiedz przecie, któż ma najbardziej błyszczące oksfordy na świecie? Wielu chciałoby zadać to pytanie, ale niestety nie wie jak doprowadzić swoje buty do lustrzanego połysku. Walka z butami zdaje się nie mieć końca, a efektem może być przemoczony but, usunięte wykończenie, zepsuty humor i uszczerbek w samoocenie :-). Warto spróbować raz jeszcze i nie uciekać się do szkodliwych dróg na skróty (samopołyskowe gąbki). Dziś pokażemy jak dojść do lustrzanego połysku drogą naturalną! Jeśli jesteś osobą początkującą, polecamy zarezerwować wolne popołudnie na zabawę z butami, ponieważ lustro to nagroda dla wytrwałych i cierpliwych. Aby uzyskać wymarzony efekt będą nam potrzebne następujące kosmetyki i akcesoria:

- miękka szmatka nie zostawiająca paproszków,

- twarda szczotka ze sztucznego włosia,

- szczotka z końskiego włosia,

- Tarrago Cleaner,

Renowator Saphir Medaille D’or,

- Pommadier Saphir Medaille D’or,

- wosk Saphir Pate de Luxe,

- opcjonalnie: specjalny wosk do robienia lustra Saphir Mirror Gloss

I. Przygotowanie

Zaczynamy od usunięcia sznurowadeł oraz omiecenia butów z powierzchownego kurzu i piasku twardą szczotką.

Następnie, przy użyciu szmatki nasączonej niewielką ilością Tarrago Cleanera, czyścimy skórę butów z brudu. Po 10 minutach skóra powinna odparować preparat i być gotowa do dalszych zabiegów.

Kolejny kosmetyk w naszym repertuarze to Renowator Saphir Medaille D’or, zwany również płynnym złotem. Używając go głęboko odżywimy skórę i usuniemy tłuszcz, starą pastę i woski. Nakładamy niewielką ilość preparatu na szmatkę i wmasowujemy w skórę. Czekamy 5 minut i porządnie szczotkujemy buty, aż do uzyskania połysku.

Kolejny krok to odżywienie skóry Pommadierem w dedykowanym kolorze, a następnie wyszczotkowanie szczotką z końskiego włosia.

II. Woskowanie wstępne

Uff, no to możemy zaczynać zabawę z woskiem i robieniem lustra! Otwieramy puszkę i nabieramy odrobinę wosku na szmatkę. Następnie okrężnymi ruchami wsmarowujemy wosk w skórę, do momentu aż powierzchnia buta przestanie być matowa.

Powtarzamy czynność: w czasie, gdy jeden but wysycha, zajmujemy się drugim, nakładając 2-3 warstwy wosku na całe buty. Idziemy zrobić sobie kawę i podziwiamy to, co udało nam się już uzyskać. Dajmy butom trochę czasu – jest on kluczowym elementem w wypracowaniu prawdziwego lustra.

III. Woskowanie właściwe

Po 20 minutach zabieramy się ponownie za woskowanie, ale tym razem skupiamy się tylko i wyłącznie na czubkach i piętach. Należy pamiętać, że nałożenie zbyt dużej ilości wosku na ruchome miejsca cholewki skutkować może pękaniem nałożonego wosku i mało estetycznym efektem końcowym.

Na tym etapie czeka nas prawdziwa próba cierpliwości. Nakładamy wosk odpowiednio na czubki i pięty delikatnie masując skórę aż przestanie być matowa, a jej powierzchnia znów zacznie błyszczeć. Powtarzamy czynność 4 do 5 razy. Kluczowym elementem jest to, żeby nie próbować wszystkiego zrobić od razu, dlatego dajemy butom odetchnąć 15-20 min. Teraz zaczynamy już zabawę na poważnie – do zakrętki od wosku nalewamy odrobinę zimnej wody (przyda nam się w końcowej fazie polerki).

Nakładamy kropelkę wody na powierzchnię buta (najlepiej zrobić to innym palcem niż ten którym masujemy skórę).

Nabieramy odrobinę wosku i delikatnie rozcieramy na czubku/pięcie, aż ślad po nim całkowicie zniknie, a ciepło wytworzone w wyniku tarcia spowoduje ponowne nabłyszczenie powierzchni buta. Powtarzamy 10-15 razy i zostawiamy buty na kolejne 20 minut.

IV. Finisz

W końcowym etapie pomoże nam Mirror Gloss, będący specjalną, bardzo twardą mieszanką wosków, idealną do tworzenia wysokiego połysku (na zwykłym wosku Pate de Lux oczywiście też da się uzyskać lustro, ale trwa to dłużej). Powtarzamy czynności z poprzedniego kroku, stopniowo używając coraz mniej wosku, a coraz więcej wody. W zależności od rodzaju skóry całość procesu powinna trwać około 1,5h - 2h.

Gotowe? Mamy nadzieję, że tak! Lustro w którym można się przejrzeć zawsze robi ogromne wrażenie, dlatego jest tak pożądanym i ciężkim do uzyskania towarem. Oprócz tego, że buty wyglądają świetnie, są również mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wszelkie uderzenia najpierw weźmie na siebie pokaźna ilość wosku, dzięki czemu skóra pozostanie nietknięta. Powodzenia!

Wybrane produkty

w naszym sklepie

W naszej ofercie znajdują Państwo się: renowacja obuwia, sezonowa konserwacja skóry oraz dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.