29 sie 2016

Buty warte swojej ceny : Crockett&Jones

Crockett&Jones

Widoczne na zdjęciu wysłużone oksfordy Pana Wojciecha miały przesuszoną i popękaną skórę. W pierwszej kolejności konieczne było usunięcie zalegających w niej zanieczyszczeń, wosku i pasty. Następnie, używając specjalnej szpachli, uzupełnione zostały ubytki w skórze. Aby przywrócić jednolity kolor butów użyliśmy silnie koloryzującej pasty. Buty po tych zabiegach w dużej mierze odzyskały swój urok, ale to co najlepsze miało dopiero nastąpić. Kolejnym krokiem było użycie czarnego kremu do obuwia Saphir Medaille D’or na bazie wosku pszczelego, którego zadaniem jest odżywienie, zmiękczenie skóry oraz nadanie jej pierwszego blasku. Dopełnieniem renowacji było utworzenie tzw. lustra, powstałego na skutek nałożenia kilkudziesięciu warstw wosku i wytężonej pracy ludzkich rąk :-)

Zdjęcia butów zostały wykonane na prawidłach sprężynowych, ale na szczęście Pan Wojciech dał się namówić na idealnie pasujące cedrowe prawidła z logo Wielkiego Shoe :-). Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z naszym artykułem o prawidłach, zapraszamy pod ten link.

Historia Crockett&Jones

Brytyjska firma Crockett&Jones powstała w miejscowości Northampton, która od dawna pochwalić się mogła renomą szewców. Założycielami przedsiębiorstwa byli: Charles Jones i Sir James Crocett dzięki dotacjom, które otrzymali od firmy Thomas White Trust. Crockett&Jones produkuje klasyczne buty od roku 1879, ale metody wytwarzania nieco się zmieniły. Już w 1890 roku potomkowie założycieli: Harry Crockett i Frank Jones zaczęli wprowadzać pewne modernizacje – w fabryce pojawiły się maszyny Charlesa Goodyeara, które przyspieszyły i ułatwiły pracę. Jakość i elegancja produkowanego obuwia były bardzo wysokie – docenili to klienci, a zyski ze sprzedaży pozwoliły znacząco powiększyć i rozbudować fabrykę, która do dzisiaj jest własnością spółki. Na początku XX wieku buty Crockett&Jones zyskały sławę światową i zaczęły być eksportowane do wielu krajów: Australii, Argentyny, do RPA, Stanów Zjednoczonych i na Daleki Wschód. Do 1930 roku fabryka produkowała już w większości ekskluzywne buty damskie, a tygodniowo opuszczało ją piętnaście tysięcy par. Spółka miała także swój wkład w wysiłek wojenny podczas walk z nazistami – w 1940 roku ponad milion par oficerskich butów trafiło do żołnierzy, a w tym czasie cywilna produkcja została wstrzymana. Dzisiaj spółka posiada jedenaście sklepów detalicznych w wielkich miastach Europy i Ameryki – najbardziej eleganckie salony znajdują się w Birmingham, Paryżu, Nowym Jorku i Brukseli. Miłośnicy nieustraszonego Jamesa Bonda powinni wiedzieć, że w „Skyfall” – agent królowej nosi właśnie buty sygnowane logiem Crockett&Jones.