13 sie 2016

Cedrowe prawidła - inwestycja na lata

Używanie prawideł

Chociaż stosowanie prawideł to jedna z najbardziej klasycznych form pielęgnacji obuwia, w Polsce używa się ich raczej rzadko. Problem nie polega na tym, że nie wiemy w ogóle o ich istnieniu. Te najprostsze, plastikowe prawidła są bowiem z reguły dostępne w większości obuwniczych sieciówek. Przyczyną ich rzadkiego stosowania może być brak wiedzy o tym, jak wiele korzyści płynie ze stosowania prawideł i przekonanie, że nowoczesne środki chemiczne dadzą nam ten sam lub nawet lepszy efekt. Nic bardziej mylnego! Wyjaśniamy zatem, dlaczego, jak i których prawideł używać, by poprawić wygląd i wydłużyć życie butów nawet o kilka lat.

Po co?

Jeśli wybierzemy dobrej jakości prawidła, znacząco spowolnimy zjawisko marszczenia się skóry butów (szczególnie na styku przyszwy i noska, gdzie zginają się podczas stawiania kroku). Dodatkowo, wilgoć pojawiająca się po długotrwałym noszeniu butów może przyczynić się do rozwoju bakterii gnilnych, a w efekcie: powstawania brzydkiego zapachu. Dlatego tak ważne jest, by używać prawideł, które dobrze absorbują wilgoć. Nie tylko zapobiega to rozwojowi drobnoustrojów, ale zapewnia też lepszy wygląd cholewki, ponieważ to właśnie wilgotna skóra jest najbardziej narażona na odkształcenia (np. wybrzuszenia lub zapadanie się).

Fot. Buty naszego klienta przed renowacją i leżakowaniu na prawidłach.

Jak używać?

Zakup wysokiej klasy prawideł to inwestycja, a nie tylko wyszukany gadżet. Wilgoć powstająca po całym dniu noszenia butów zwiększa ryzyko pojawiania się różnego rodzaju odkształceń: przepocona cholewka może się miejscowo fałdować. Użycie prawideł zminimalizuje to ryzyko, dobrze jest natomiast dać tez butom „odpocząć” i unikać noszenia tej samej pary dwa dni z rzędu. Odkształcenia mogą pojawić się także wtedy, gdy nieumiejętnie dobierzemy rozmiar lub wybierzemy nieodpowiedni rodzaj prawideł. Jeśli np. wybraliśmy prawidła z mechanizmem sprężynowym, może on powodować nadmierne rozciągnięcie tylnej części buta, powodując nieestetyczne wybrzuszenie..

Jakie prawidła wybrać?

Najważniejsze to wybrać prawidła z nieimpregnowanego i nielakierowanego drewna. Najlepiej sprawdza się tutaj „surowe” drewno cedrowe, ze względu na wyjątkowo silne zdolności absorbowania wilgoci. Ponadto, drewno to jest bogate w naturalne olejki eteryczne, otulając buty charakterystycznym, świeżym zapachem. Drewno cedrowe eliminuje również drobnoustroje i ma właściwości antybakteryjne (zabija bakterie gnilne). Ważny jest również kształt. Jeśli chcemy, by skóra równolegle opinała się na prawidłach, należy szukać tych o najlepiej wyprofilowanej, anatomicznej formie, z mechanizmem pozwalającym na jak najlepsze dopasowanie. W celu dopasowania idealnych prawideł do Waszych ulubionych par zapraszamy do warsztatu Wielkiego Shoe. Z przyjemnością pomożemy Państwu dobrać prawidła tak, by jak najlepiej służyły Waszym butom. Prawidła są również dostępne w naszym sklepie internetowym pod tym linkiem.