12 maj 2019

Skóra - otwarta czy zamknięta?

Czy warto używać kosmetyków do pielęgnacji butów?

Tak, ale nie zawsze jest to takie proste.  Dobrze jest znać jeden trik pozwalający trafnie je dobrać. Łatwy i niezwykle skuteczny, możliwy do przeprowadzenia niemal w każdym miejscu.

Test kropli wody.

Zanurzenie palca w odrobinie wody a następnie położenie kropli na skórze buta stworzy nam mini laboratorium, które da odpowiedź na to, czy nasze buty mają skórę chłonną (podatną na kosmetyki) czy zamkniętą (wymagającą tylko jednego preparatu). Jeśli po krótkim czasie kropelka choć trochę się wchłonie, jest szansa, że tak samo będzie ze składnikami odżywczymi i warto wtedy użyć jednego z kosmetyków do skór licowych. Jeżeli natomiast woda nie wniknie w skórę i będzie utrzymywać się na jej powierzchni, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze środków dedykowanych do skór zamkniętych (na przykład Saphir Vernis Rife lub Tarrago Patent Leather).

Pomimo tego, że otwarta skóra licowa jest trudniejsza w pielęgnacji, prawidłowo odżywiana i z odnawialną warstwą ochronną wytrzyma dłużej niż ta skorygowana i zabezpieczona lakierem lub poliuretanem.

Jaką prawdę odkryjesz w swoim laboratorium?

 Nagi Salvatore Ferragamo.

Pewnego dnia do pracowni Wielkiego Shoe trafiły lakierowane oksfordy – standardowy pakiet dla takiego wykończenia to odświeżenie preparatem do skór zamkniętych (na przykład Saphir Vernis Rife). W tym przypadku taki zakres prac okazałby się jednkak niewystarczajacy, ponieważ klient używał do ich pielęgnacji nieodpowiednich kosmetyków. Z biegiem czasu utworzyły one nieestetycznie wyglądającą skorupę, popękaną w miejscach w których pracuje cholewka.

Jedyną skuteczną metodą na usunięcie zasklepionej warstwy kosmetyków było użycie mocnych środków oczyszczających. Efekt uboczny? - uwolnienie skóry z „plastikowej klatki” – pod wpływem rozpuszczalników fabryczne lakierowane wykończenie przestało istnieć. Całe szczęście Salvatore Ferragamo używa dobrej jakości skór – nawet wtedy, gdy finalnie skóra ma zamkniętą strukturę. Ponieważ tego typu zabiegi obarczone są dużym ryzykiem nie zalecamy podobnych prób w domu – rzadko kiedy lakier można efektywnie usunąć, a jeszcze rzadziej pod spodem czeka na nas dobra skóra. Należy również pamiętać, że otwarta struktura, zwłaszcza wcześniej już malowana – zawsze przyjmie pigment głębiej, czego efektem jest przyciemnienie.

Efekt końcowy? Oceńcie sami – nam bardzo się podoba!

ZOBACZ INNE WPISY!