8 maj 2018

Jak zadbać o buty ze skóry lakierowanej?

Gdy poszukujemy obuwia oficjalnego, wieczorowego, na ślub lub inną ważną okazję, często nasz wybór pada na buty ze skóry lakierowanej. Niewiele osób niestety wie jak o nie zadbać tak, aby nie uszkodzić delikatnej lakierowanej powłoki.

Wielokrotnie w naszym warsztacie widzieliśmy egzemplarze potraktowane pastami woskowymi które nie miały szans się wchłonąć ze względu na zamknięty charakter skóry, pozostawiając nieestetyczne smugi. Usuwanie tego typu zabrudzeń także nie należy do łatwych zadań, ponieważ mocniejsze płyny czyszczące są w stanie uszkodzić lakier. 

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w kosmetyk dedykowany do tego rodzaju materiału. Sprawdzi się on zarówno na butach, torebkach jak i innych elementach garderoby pokrytej skórą lakierowaną. Idealnym kosmetykiem zarówno do czyszczenia jak i zabezpieczenia lakieru jest Vernis Rife marki Saphir. W zestawie z kosmetykiem znajdziemy delikatną ściereczkę, którą używamy do nakładania kosmetyku na skórę jak również późniejszego polerowania, gdy nałożony płyn zaschnie na matowo na powierzchni buta.

Płyn jest bardzo łatwy w użyciu, małą ilość kosmetyku wylewamy na ściereczkę, by następnie energicznymi ruchami oczyścić całą powierzchnię buta, koncentrując się na największych rysach i zabrudzeniach. Następnie zostawiamy but na kilka minut, tak aby nałożony kosmetyk zdążył zaschnąć. Gdy powierzchnia skóry będzie matowa zabieramy się za polerowanie, by buty znów zaczęły pięknie błyszczeć.

Vernis Rife występuje w dwóch wersjach, czarnej i bezbarwnej. Kosmetyk w kolorze czarnym jest w stanie delikatnie ukryć pojawiające się z czasem rysy, ale należy pamiętać, że głębsze uszkodzenia mechaniczne są nienaprawialne. Niekiedy bywa tak, że buty ze skóry lakierowanej używamy tylko jeden raz, ponieważ już podczas pierwszego użycia niefortunnie uderzymy butem w coś ostrego tworząc nieusuwalną skazę. Jeśli myślisz o wieloletnim użytkowaniu butów i możliwości naprawiania powierzchni buta, lepszym rozwiązaniem będą buty ze skóry licowej, które przecież też da się doprowadzić do bardzo oficjalnego i eleganckiego wyglądu poprzez polerowanie na wysoki lub lustrzany połysk.

Jak zadbać o buty ze skóry licowej? Odpowiedź znajdziesz TU!