22 lis 2023

Dlaczego jedna para butów kosztuje 200 zł, a inna 1600 zł?

Nie tylko marka butów ma wpływ na cenę.

Parę tygodni temu mój dobry znajomy wpadł na szybkie zakupy do dużej galerii handlowej. Jako że niedawno awansował w swojej firmie i wszedł w skład jej zarządu, uznał że musi zadbać o swój profesjonalny wygląd. Chciał kupić sobie porządne, eleganckie buty do pracy.

Po dwóch godzinach krążenia po różnych sklepach obuwniczych znalazł trzy pary, które mu się spodobały. Miały dość podobny fason, były bardzo wygodne i ich kolor pasował idealnie do garniturów, które nosił w pracy.

Wszystko fajnie, ale pojawił się jeden drobny problem - cena.

Pierwsza para butów, nazwijmy ją Parą A, kosztowała 299 zł.

Para B kosztowała nieco ponad 700 zł.

Para C kosztowała blisko 1500 zł!

Warto dodać, że wszystkie trzy pary butów wyglądały niezwykle podobnie. Skąd takie różnica i jaki jest wpływ rodzaju skóry użytej do wykonania obuwia na jego trwałość, wygodę użytkowania itp.?

I dlaczego często warto wydać więcej, skoro nie widać różnicy (przynajmniej na pierwszy rzut oka)?

Rodzaje skór w obuwnictwie

Kiedyś ten temat nie był aż tak istotny. Skórzane buty wykonywane na miarę przez szewców zazwyczaj powstawały z najlepszych odmian skóry licowej (czyli gładkiej skóry pochodzenia zwierzęcego). Były to często dzieła sztuki, które mogły przetrwać dziesiątki lat.

Ich minusem była zazwyczaj bardzo wysoka cena…

A osoby, którym na takie buty nie było stać, nosiły na nogach wyroby butopodobne ze ścinków skór, ze skóry niewyprawionej, łyka, słomy... lub po prostu chodziły boso.

Obecnie takich problemów raczej już nie mamy - najtańsze buty można kupić już za kilkadziesiąt złotych, więc problemy z obuwiem dotykają jedynie bardzo wąski margines naszego społeczeństwa.

Ale jak wiemy z różnych opowieści, zawsze jest coś za coś - nie ma przysłowiowych "darmowych obiadów" :)

Zaraz omówimy ten temat szerzej.

Skóry gładkie


Skóry gładkie to głównie skóry pochodzenia zwierzęcego, takie jak skóra bydlęca, cielęca i inne. Spotyka się również skóry mieszane oraz sztuczne, ale najczęściej w obuwnictwie stosuje się skóry licowe.

Skóra licowa charakteryzuje się gładką i miękką powierzchnią. Dzięki procesom mechanicznej obróbki, barwienia i woskowania, może przybrać praktycznie dowolny kolor oraz piękny połysk. W zależności od sposobu wyprawiania i obróbki surowca, wyróżnia się następujące rodzaje skóry licowej:

1. Pełna skóra licowa - Full Grain Leather

Pełna skóra licowa, znana również jako full grain leather, jest umiejscowiona bezpośrednio pod włosem zwierzęcia. Jest ona mocna i trwała dzięki dużej ilości naturalnego ziarna. Charakterystyczną cechą tej skóry jest fakt, że nie jest poddawana szlifowaniu ani polerowaniu, co sprawia, że zachowuje ona wszystkie właściwości skóry naturalnej. Brak tych procesów oznacza po prostu, że skóra wygląda i zachowuje się na tyle doskonale, że nie wymaga żadnych dodatkowych ulepszeń czy poprawek.

W praktyce oznacza to, że pełna skóra licowa jest najwyższej jakości. Dodatkowo, brak ingerencji w strukturę skóry nadaje jej unikalny charakter i wyraża historię zwierzęcia, ukazując wszystkie naturalne niedoskonałości i przebarwienia


Jak rozpoznać taką skórę?

Ponieważ jest to produkt najwyższej jakości, należy spodziewać się wysokiej ceny. W grę wchodzi wydatek przynajmniej 1300 - 1700 zł za parę butów z niej wykonanych. W rozpoznaniu pomoże też zaznajomienie się dokładnie z opisem produktu, w którym taka informacja powinna być zawarta.

Stąd też wzięła się cena naszej pary butów oznaczonych jako Para C.

Takie buty są bardzo drogie, ale jeśli będziemy o nie dbać i skrupulatnie pielęgnować skórę, z której je wykonano, to posłużą nam naprawdę wiele, wiele lat.

2. Top Grain Leather - górna skóra licowa

Druga pod względem jakości skóra licowa pochodzenia zwierzęcego. W przeciwieństwie do odmiany Full Grain, ta jest szlifowana i polerowana, co ma na celu ukrycie ewentualnych skaz i sprawienie wrażenia, że jest ładniejsza niż jest w rzeczywistości.

Jest to znany sposób "zagospodarowania" tych fragmentów skóry zwierzęcej, które ze względu na skazy i uszkodzenia nie nadają się do zastosowania jako Full Grain. Często stosuje się wytłoczenia, takie jak Scotch Grain (tekstura przypominająca kamyczki), aby wprowadzić różnorodność w wyglądzie.

Poprzez zeszlifowanie górnej warstwy, skóra staje się cieńsza i łatwiejsza w obróbce dla producenta. Nałożenie powłoki wierzchniej i zastosowane wykończenie zapewniają większą ochronę przed plamami.

Jakie są minusy?

Fakt, że skóra została zeszlifowana, powoduje utratę większości najbardziej wytrzymałych włókien, co z kolei wpływa na jej mniejszą trwałość. Istnieje również ryzyko, że podczas prac pielęgnacyjnych buta ochronna powłoka może zostać uszkodzona, co zwiększa wchłanialność skóry."

Najprawdopodobniej z takiej właśnie skóry została wykonana wspomniana na początku tego artykułu para butów oznaczona jako Para B.

Takie buty są na pewno mniej trwałe niż Full Grain Leather, ale są na pewno w znacznie bardziej przystępnej kategorii cenowej. Jeśli będziemy o nie bardzo dbali, także i nimi będziemy mogli się cieszyć dłuższy czas. Ale na pewno nie będą tak trwałe, estetyczne i wytrzymałe jak Para A.

3. Skóra lakierowana 

Jak wygląda skóra lakierowana chyba każdy wie. W niektórych kręgach społecznych i kulturowych popularne “lakierki” są wyznacznikiem mody i stylu :)

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, co kryje się pod warstwą lakieru. W wielu przypadkach może się okazać, że materiał okrywający cholewkę buta wcale skórą nie jest. Pokrycie powierzchni lakierem daje producentom możliwość nie tylko użycia gorszej jakości skóry, ale też zastosowanie skóropodobnych materiałów, a czasem nawet (o zgrozo!) plastiku. Dzięki temu można mocno obniżyć cenę produktu bez szokowania klientów wyglądem zewnętrznym

Wyroby ze skóry lakierowanej charakteryzują się wysokim połyskiem i gładką powierzchnią. Ładny wygląd maskuje jednak wady, a jest ich całkiem sporo: 

- praktycznie zerowa oddychalność

- duża podatność na zarysowania i pęknięcia - których w większości przypadków (zwłaszcza jeśli są to głębokie uszkodzenia) nie da się naprawić. 

Są to więc wyroby niezbyt trwałe. Ale za to mają naprawdę przystępne ceny. Bardzo możliwe, że nasza para butów oznaczona jako Para A była właśnie z takiej skóry.

4. Skóra klejona

Bardzo popularna wśród sieciówek, bardzo tania… i to chyba wszystko, co można dobrego o niej powiedzieć. 

Ze skórą łączy ją głównie nazwa. Wiemy, że brzmi to nieco przerażająco, ale taka jest smutna prawda. A o jakości lepiej się nie wypowiadać. 

Czym więc jest zapytacie?

Skóra klejona to skrawki, odpadki, pył poskórzany, czasem nawet plastik, połączone, sklejone, wytłoczone i potraktowane długą listą środków takich jak np. poliuretan. Wszystko po to, by materiał jak najbardziej przypominał prawdziwą skórę. Często w celu urozmaicenia wyglądu stosuje się wytłoczenia np. Scotch Grain (tekstura przypominająca kamyczki). Co nie zmienia jednego, całkiem  istotnego dla naszej opowieści faktu - nie jest to skóra!

Czym charakteryzuje się skóra klejona? 

Jest nietrwała, nie posiada cech skóry naturalnej tzn. z czasem nie tworzy patyny (nic dziwnego - z czasem po prostu się rozpada), dodatkowo jest bardzo trudna do naprawy. Jeśli więc chcemy sobie sprawić buty na lata, które będziemy naprawiać u szewca, zainwestujmy nieco pieniędzy w produkt dobrej jakości.

Skóry szorstkie

W odróżnieniu od skór licowych, skóry szorstkie mają inną fakturę powierzchni, na której można zauważyć delikatne włoski. Nie oznacza to, że taka skóra jest gorszej jakości niż skóry licowe. Zazwyczaj po prostu oznacza to inną fakturę, zwłaszcza jeśli mamy na myśli nubuk, który najbardziej przypomina skórę licową.

Charakterystyczną cechą skór szorstkich jest to, że po przeciągnięciu po nich palcem pozostaje jasny lub ciemny ślad wynikający ze zmiany kierunku ułożenia włosków. Oprócz tego, skóry te ciemnieją w kontakcie z wodą, a także po impregnacji.

5. Nubuk

Nubuk to bardzo wysokiej jakości skóra licowa, która została poddana odpowiedniemu procesowi szlifowania. Dzięki temu na jej powierzchni pozostaje bardzo króciutki, delikatny w dotyku i aksamitny meszek. Z tego typu skóry powstają bardzo eleganckie fasony obuwia, które potrafią kosztować naprawdę dużo pieniędzy.

Znanym zabiegiem wykańczającym w przypadku nubuku jest olejowanie. Nubuk poddany olejowaniu jest dużo lepiej chroniony przed wilgocią i plamami. Ten zabieg podkreśla jego naturalny wygląd i fakturę. Warto również wspomnieć o zwiększonej trwałości skóry oraz mniejszej podatności na powstawanie zarysowań.

Jest to bardzo często stosowany zabieg w przypadku bardzo dobrej jakości butów trekkingowych lub górskich.

Cechy charakterystyczne nubuku

Krótki, delikatny i aksamitny meszek na powierzchni skóry, który nadaje wyrobom z niej wykonanym bardzo elegancki wygląd i wizualnie postrzeganą wysoką jakość.

6. Zamsz

Skóra zamszowa powstaje w podobny sposób jak nubuk. Także jest poddawana odpowiedniemu procesowi szlifowania. Jedyna różnica jest taka, że w przypadku zamszu szlifujemy niejako drugą stronę, spodnią stronę skóry licowej. Jest to tak zwana część “odmięsna”, zwana w przemyśle garbarskim skórą mizdrową.

Cechy charakterystyczne zamszu

Zamsz, w odróżnieniu od nubuku, ma nieco dłuższe włoski, które sprawiają, że powierzchnia tej skóry błyszczy lub jest ciemna - w zależności od tego, w którą stronę przeciągniemy ręką po powierzchni zamszu. Ta skóra charakteryzuje się delikatną chropowatością i równocześnie miękkością w dotyku. Ma elegancki i luksusowy wygląd i często stosowany jest w modzie i obuwnictwie, w produktach wysokiej jakości. 

7. Dwoina

To, co wydaje się na pierwszy rzut oka być zamszem lub nubukiem, często nim nie jest. Garbarnie do perfekcji opanowały sposób obróbki skór, tak aby buty z niskiej półki cenowej pod względem wyglądu nie odbiegały od tych droższych. 

Skąd to się wzięło? 

Gdy skóra trafia do garbarni jest dosyć gruba. Aby ją wyrównać i oddzielić część wysokogatunkową, czyli tą z której powstaje skóra licowa, zamsz oraz nubuk, należy ją rozciąć. W wyniku tego procesu (dwojenia) powstaje produkt odpadowy zwany dwoiną.

Dwoina jest z obydwu stron szorstka, a po zastosowaniu odpowiedniej obróbki będzie przypominać zamsz lub nubuk. Zdarzają się producenci, którzy idą znacznie dalej -  szlifują, farbują, wytłaczają wzór lica i zabezpieczają skórę poliuretanem (poważnie!). Wszystko po to, aby klient miał wrażenie, że but, który ogląda w sklepie, jest wykonany ze skóry licowej. Podczas gdy tak naprawdę but ten powstał ze skóry będącej odpadem procesu garbarskiego. Ale przynajmniej jest to skóra… :)

Cechy charakterystyczne dwoiny

Dwoina z wyglądu jest całkiem podobna do zamszu, chociaż jest dużo tańsza. Niestety, w ślad za niższą ceną idzie mniejsza trwałość skóry, mechacenie, wypadanie włosków oraz znacznie gorsza reakcja i podatność na kosmetyki skóry

Właściwa pielęgnacja różnych rodzajów skór

Aby nasze buty, zwłaszcza te wykonane z bardzo dobrej jakości skór (Full Grain, Top Grain, Nubuk czy też Zamsz), służyły nam przez długie lata, musimy o nie w odpowiedni sposób zadbać, Tylko wtedy zachowamy ich naturalny wygląd, fason oraz cechy szczególne.

Szersze omówienie zalecanych sposobów pielęgnacji i dbania o obuwie wykonane z opisanych powyżej różnych rodzajów skór, tak gładkich jak i szorstkich, niestety znacząco wykracza poza ramy niniejszego artykułu. 

Dlatego mamy dla Ciebie Czytelniku propozycję - zostaw poniżej swój adres mailowy, a już dzisiaj dostaniesz od nas pierwszy mail, w którym opowiemy, jak najlepiej zadbać o buty wykonane ze skóry typu Full Grain. 

A jutro i w kolejnych dniach dostaniesz następne maile, z precyzyjnym omówieniem sposobów dbania o buty wykonane z innych, tańszych rodzajów skór.

Obiecujemy całkowity brak spamu! 

Tylko i wyłącznie wartościowe treści na interesujący Cię temat.

P.S. Jeśli już subskrybujesz newsletter - zapisz się ponownie aby otrzymać serię maili o pielęgnacji skór!

.