4 sie 2016

Shell Cordovan - renowacja

Co mają ze sobą wspólnego kość jelenia i skórzane buty? Dzięki poniższej notce dowiecie się, że bardzo wiele :-)


Nazwa skóry cordovan jest odrobinę zwodnicza, ponieważ na początku oznaczała, że skóra pochodzi z Hiszpanii, a konkretnie Kordoby. Dziś "cordovan" oznacza skórę z zadu końskiego.
Garbowanie skór końskich to specjalność amerykańskiej garbarni Horween. Skóra jest garbowana roślinnie a na wyprodukowanie płata skóry zakład potrzebuje około 5 miesięcy.
Ta wyjątkowa skóra cieszy się niesamowitym połyskiem, który może zostać zniszczony przez używanie standardowych kosmetyków. W procesie wyprawiania skóra jest odpowiednio natłuszczana i teoretycznie nie wymaga niczego więcej oprócz polerowania na sucho.
Praktyka niestety pokazuje co innego. Buty te ciężko radzą sobie z naszą jesienną aurą. Chociaż cordovan jest wodoodporny i świetnie nadaje się na luksusowe obuwie jesienno-zimowe, ciężko utrzymać jego doskonały wygląd gdy zaskoczy nas deszcz, w miejscu zamoczenia pojawiają się bowiem nieestetyczne wybrzuszenia.
Jakiś czas temu trafiły do nas buty wykonane z cordovanu i wymagające odrobiny uwagi i pielęgnacji. Skóra tych butów w kontakcie z wodą napuchła i na jej gładkiej powierzchni pojawiły się nieregularne wypukłości.
Wiedzieliśmy, że jest to odpowiedni moment, by zaopatrzyć się w kość jelenia, która jest doskonała do pielęgnacji butów z Shell Cordovanu. Podczas masażu skóry wydziela się ciepło a kość uwalnia zawarte w sobie olejki. Jest ona w stanie wygładzić skórę, a nawet usunąć małe zadrapania.
Kość z jelenia to tajna broń każdego posiadacza butów z cordovanu. Możemy zdradzić, że oprócz niej użyliśmy specjalnego kremu stworzonego do pielęgnacji tej unikalnej skóry.
Gratulujemy właścicielowi pięknej kolekcji butów i polecamy się na przyszłość :-)