10 lip 2016

Church'sów powrót z zaświatów :-)

Często w pracowni Wielkiego Shoe spotykamy się z pytaniem, czy podejmiemy się renowacji butów sportowych. Zawsze w takich przypadkach odmawiamy, ponieważ nasza specjalizacja leży gdzieś indziej i to w pracy z klasycznym obuwiem chcemy dążyć do perfekcji. Nie każdy podziela nasze podejście, w wyniku czego są na rynku firmy, które podejmują się naprawy wszystkiego - od trampków poprzez kapcie ze sztucznych materiałów, adidasy ze skóry syntetycznej, aż na przykład po wykonane z delikatnej jeleniej skóry oxfordy marki Church's. Podejmują się pomimo niedostatecznej czasem świadomości produktu, z jakim mają do czynienia.

Buty po takich właśnie przejściach trafiły do naszego warsztatu. Pan Jakub był zrozpaczony widząc, co znana warszawska firma zajmująca się renowacjami zrobiła z jego ukochanymi Church’sami. Cały urok wynikający z jakości materiału, z którego zostały wykonane, wyparował wraz ze zmywaczem, kolejnymi warstwami farby kryjącej i lakierem utrwalającym, przeznaczonymi głównie do obuwia sportowego. Gruba warstwa lakieru spowodowała, że buty były twarde jak kamień.

Zostaliśmy poproszeni o pomoc w tym jakże beznadziejnym przypadku. Choć przeprowadzona renowacja okazała się kompletnie nierentowna ze względu na czas pracy i wykorzystane środki, walczyliśmy do końca. Przez kilka dni w naszej pracowni czuć było tylko i wyłącznie ciężki do zniesienia zapach zmywacza do farby. Wspomagaliśmy się również innymi narzędziami, ponieważ nałożony lakier nie chciał zejść po użyciu standardowych metod. Był to prawdziwy ‚powrót do życia’, eksperyment z niewiadomą na końcu.

Po zdarciu warstwy lakieru i farby kryjącej musieliśmy na nowo buty zabarwić, tym razem właściwą farbą penetrującą. Było to zadanie niełatwe, gdyż skóra na tym etapie wiele już przeszła i niestety było to po niej widać. Po malowaniu buty zostały odżywione i wykończone pastami i choć efekt końcowy był inny niż się spodziewaliśmy, można je było uznać za uratowane. Co najważniejsze, Pan Jakub był zadowolony z efektu końcowego, my natomiast utwierdziliśmy się w przekonaniu, że warto, celem dostarczenia najwyższej jakości, specjalizować się w jednej dziedzinie.

Jak Wam się podoba ich powrót z zaświatów?