29 mar 2019

Patynowanie, czyli nadaj kolor Twojej idei.

Patynowanie, czyli nadaj kolor Twojej idei. Barw jak pomysłów – jest mnóstwo, a te naznaczone stricte prywatnym kontekstem często pozostają w sferze poza rzeczywistością. Co zrobić, kiedy przeglądając półki sklepowe nie widać akurat tego koloru, który wyrazi…

Wielki Shoe ma swoją artystyczną stronę dająca remedium na taki scenariusz, a jest nim tytułowe PATYNOWANIE. Proces uzyskania odpowiedniej barwy skóry wymaga nie mniejszej wprawy niż jej idealne uformowanie na kształt stopy. Podobnie jak przy tworzeniu obrazu gdzie artysta zaczyna od czystego płótna, tak i patynowanie ma najlepszy efekt na skórze „zerówkowej”. Jest ona najpewniejszym sprzymierzeńcem w walce o kolor, gdyż w procesie garbarskim nie została poddana barwieniu. Dzięki temu farba przyjmie się równomiernie, bez ograniczeń co do odcienia czy wzoru. Skóra fabrycznie wykończona pigmentem takiej dowolności już nie daje – o jaśniejszych od oryginalnego kolorach można zapomnieć, a nawet najdokładniejszy proces ściągania starego wykończenia nie zagwarantuje równomiernego wchłaniania nowego pigmentu. Podczas jednej z wielu wizyt nasz stały klient – Pan Błażej, oznajmił, że chce skorzystać z usługi patynowania. Zatem tuż po zamówieniu do warsztatu pary nowych, dopasowanych, „zerówkowych” lotników, pędzel i farba poszły w ruch! Zapraszam do fotorelacji, czyli jak to się robi w Wielkim Shoe. Lotniki – idealnego kształtu „płótno” dla patyny – ograniczone do minimum przeszycia dają swobodę ruchów pędzlem. UWAGA – krytycznie ważne – butów nie można dotykać bez rękawiczek ochronnych – nawet powierzchowny kontakt ze skórą dłoni może zostawić tłuszcz, a przez to wchłanianie farby będzie różne, ergo cała operacja równomiernej pigmentacji skończy się na samym jej początku!

Zacząć trzeba od nałożenia bazy. Jest to bardzo ważne dla całego procesu i musi być dobrze przemyślane. Odpowiednia farba na pierwszej warstwie pozwoli, by nieoczywiste połączenia zachwyciły końcowym efektem.

Kiedy warstwa bazowa wyschnie rozpoczyna się magia, czyli łączenie z kolejną warstwą koloru.

W tym przypadku zapadła decyzja o cieniowaniu, zatem było ono kolejnym krokiem

Cholewka jest gotowa, teraz czas na koloryzację podeszew.

Same farby to nie wszystko, trzeba nałożyć wosk. „Kręcenie lustra” na takim bucie to sama przyjemność!

Teraz już tylko sznurowanie i voilà!

Pan Błażej, myśląc naprzód, zakupił również pasek ze skóry zerówkowej. Poszczególne elementy zestawu poddane identycznemu procesowi patynacji idealnie do siebie pasują!

Efekt końcowy – jak zwykle w Wielkim Shoe!

Jeżeli czujesz, że artykuł odpowiedział na Twoją potrzebę to proszę pozwolić, że dodam kilka szczegółów technicznych – bezkonkurencyjne modele butów TLB Mallorca ze skóry zerówkowej dostarcza nam zaprzyjaźniona firma PATINE.PL Idea nie zawsze staje się rzeczywistością w jeden dzień – kiedy wymarzony kształt „płótna” jest niedostępny w magazynie, wtedy zszycie specjalnie skomponowanego zamówienia może zająć fabryce od 40 do 70 dni – cóż – warto!

ZAMÓW RĘCZNIE MALOWANE BUTY - bit.ly/WielkiShoexTLB

KUP PASEK - bit.ly/paskiwielkishoe