5 cze 2024

Jak zabezpieczyć swoje drogie szpilki przed katastrofą?

Kupujesz nowiutkie szpilki i patrzysz na ich lśniącą (lub idealnie matową) podeszwę i od razu pojawia się obawa - jak ich od razu nie zniszczyć?

Sprawa nie jest taka oczywista jakby mogło się wydawać! Odpowiedź brzmi: to zależy!
Zależy od tego, w jaki sposób będziesz użytkować buty, czy raczej będą używane w biurze, czy może zdarzy Ci się przejść w nich kilkukilometrowy spacer przez miasto lub wyjść na imprezę!

Zwykle nie zalecamy natychmiastowego zabezpieczania podeszwy, wychodząc z założenia, że nie powinna się im stać większa krzywda podczas kilku użyć.

Lśniące nowe szpilki

Jednak w tym roku pojawił się dosyć ciekawy dowód anegdotyczny, sugerujący że warto montować zelówkę od razu! Proszę sobie wyobrazić, że klientka uszkodziła podeszwę chodząc po dywanie w domu. I to nie byle jak uszkodziła, nie mówimy tu o paru ryskach. Ta podeszwa się rozerwała na rancie!

Uszkodzona podeszwaPrędzej czy później podeszwa w Twoich szpilkach będzie wyglądać tak jak powyżej, jeśli nie zrobisz zelówki.

Nie jest to oczywiście zarzut do producenta, ale świadectwo delikatności materiałów użytych do produkcji eleganckich szpilek. Gruba i wytrzymała podeszwa, jak w męskim obuwiu, nie pasuje do smukłego designu damskich butów.

Czy zelować od razu?

Chodzić, obserwować - parafrazując mechaników samochodowych.
Jeśli podeszwa szybko się zużywa, pędź do szewca. Szczególnie warto zwrócić uwagę na przód podeszwy, tam najczęściej podeszwa zaczyna się ścierać.

To teraz troszkę technikaliów: istnieją następujące metody zelowania podeszew:

  1. Zelowanie skórą: rzadko stosowane w szpilkach, częściej w obuwiu płaskim, bez wysokiego obcasa. Skórę nakleja (lub przyszywa) się, gdy podeszwa jest już cienka od użytkowania.
  2. Zelowanie gumą: popularne marki to Topy i Vibram. Minusem jest ich estetyka – loga i napisy na zelówkach mogą nie komponować się z elegancją szpilek. Plusem - działają równie dobrze jak te ładne zelówki!
    Zelowanie gumą
  3. Zelowanie włoskie - matowe i lustrzane: wykonane z najlepszych materiałów, antypoślizgowe, ścieniane na rantach, aby były jak najmniej widoczne.
    Zelowanie włoskie
  4. Zabezpieczanie czubków: opcja do rozważenia, zwłaszcza jeśli czubki szybko się ścierają.

Czy moje buty można zelować?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, z jakiego materiału wykonana jest podeszwa. Można to zrobić poprzez sprawdzenie, czy na podeszwie jest oznaczenie materiału:

a) Jeśli podeszwa jest z syntetyku, gumy lub tuniskóru, nie zelujemy jej.
b) Brak oznaczeń: sprawdzić na stronie producenta, skontaktować się z nami przez e-mail, media społecznościowe lub odwiedzić nas osobiście.

Co zrobić, gdy czubki są już starte?

Najczęściej ściera się przednia część podeszwy. W takiej sytuacji najpierw nadbudowujemy zniszczony krupon nowym kawałkiem skóry, a następnie zelujemy buty wybranym materiałem.
Nadbudowa zniszczonego kruponu

Jeśli starły się tylko czubki podeszwy, to nic straconego.
Gorzej, jeśli podeszwa starła się tak mocno, że zaczynamy niszczyć cholewkę.

Podsumowanie

To zelować od razu czy nie?

Jeśli po prostu martwisz się o swoje szpilki lub masz pewność, że będą intensywnie użytkowane - zabezpiecz je od razu! Z drugiej strony, jeśli buty będą noszone głównie w biurze lub na krótkie okazje, można poczekać i obserwować zużycie podeszwy przed podjęciem tej decyzji. Pamiętaj tylko, że skórzane podeszwy bywają bardzo śliskie i chodzenie po biurowych wykładzinach może okazać się dosyć niebezpieczne.

Jeśli chcesz skorzystać z usługi zelowania - odwiedź nas w pracowni lub wykup usługę poprzez nasz sklep internetowy: LINK