5 sty 2022

Buty mistrza na warsztacie - Sikora

Dziś mamy dla Was prawdziwą szewską historię. Opowieść z dawnej Warszawy której ślady istnienia dziś czasem ciężko nam dostrzec. W naszej pracowni zamierzchłe czasy mieszają się z tym co nowe, a dowodem że to co działo się kiedyś jest prawdziwe, są przedmioty które przewijają się przez nasze ręce. Uważamy, że naszą odpowiedzialnością i przy okazji wielką frajdą jest Wam o tym od czasu do czasu opowiedzieć!

Jakiś czas temu do pracowni trafiły unikatowe czółenka. Damskie buty robione na miarę przez przedwojennego warszawskiego mistrza szewskiego Józefa Sikorę.

Od razu postanowiliśmy, że dowiemy się o nich i ich twórcy więcej!

Dziś bardzo ciężko znaleźć ciekawostki o mistrzu, a co dopiero o konkretnych parach obuwia które uszył. Mieliśmy pewne podejrzenia dotyczące daty ich powstania, ale wątpliwości rozwiał dopiero jego stary znajomy z branży. Mamy to szczęście że informacje o mistrzu mogliśmy pozyskać od jednej z ikon naszej branży! Dla każdego kto interesuje się tematem butów, oczywistym adresem, gdzie można zanurzyć się w szewstwie z dawnych lat jest ul. Chmielna i szewc Tadeusz Januszkiewicz.

Pan Januszkiewicz wspomina Józefa Sikorę w bardzo ciepłych słowach mówiąc “dobry kolega, dobry rzemieślnik. Świetny organizator. Człowiek dalekowzroczny, któremu na sercu leżał rozwój rzemiosła”. Obaj szewcy działali swego czasu w Cechu Rzemiosł Skórzanych zasiadając w jego zarządzie. Oprócz tego spotykali się zupełnie  prywatnie - na imieninach.

Pan Tadeusz Januszkiewicz wspomina, że mimo tego iż zakład Pana Sikory został założony w okresie przedwojennym, to prawdziwy rozkwit przyszedł po wojnie - kiedy to został ponownie otwarty na rogu ulic Hibnera i Zgoda. Bingo - nasze tytułowe buty są produkcji powojennej na co wskazuje wkładka wybitym adresem!

Pan Tadeusz wspomina Sikorę również jako zdolnego biznesmena, u którego pracowała ówczesna szewska “śmietanka” - zatrudniał jedynie najlepszych i dobrze im płacił. 

Osoby interesujące się szewstwem miarowym z pewnością kojarzą nazwisko Jan Wielądek. Ciekawostką jest to, że ten świetny warszawski szewc był uczniem Sikory i pracował w zakładzie na Zgoda/Hibnera aż do śmierci mistrza w 1985 roku. 

Był słynny, więc nie narzekał na brak klientów, również tych z wyższych sfer oraz z zagranicy. Co więcej - Pan Januszkiewicz wspomniał, że w muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych na ul. Wąski Dunaj 10 w Warszawie znaleźć można konkursowe buty oraz złoty medal jaki Sikora otrzymał za wygraną na wystawie w Paryżu. 

Buty które do nas trafiły to damskie czółenka i mimo, że Józef Sikora specjalizował się w obuwiu męskim zauważyć można piękną linię kopyta, świetnie wykonane obcasy. Są doskonale skrojone i podkreślają urodę nóg.

Prawdziwym konikiem Pana Sikory były natomiast buty dla mężczyzn, a w szczególności buty uszyte na miarę z jednego kawałka skóry - czyli “lotniki”. Udało nam się zasięgnąć języka także u cholewkarza, który miał okazję pracować z Sikorą.

Pan Zygmunt Szaturski szył dla niego cholewki na męskie buty. Wspomina jego skrupulatność i oszczędność. Sam przynosił gotowe wykroje do zszycia. Osobiście wybierał kawałki skóry. Znał się na tym i zależało mu, żeby w taki sposób współpracować. Robiąc tak miał pewność, że poszczególne części cholewki są wykrojone właściwych miejsc, a uszyte buty będą najwyższej jakości. 

Buty które trafiły do naszej pracowni to biały kruk, których będzie coraz mniej. Doprowadzenie ich do dobrego stanu to nasza mała cegiełka, dołozona do tego żeby ta historia nie odeszła w niepamięć. 

Dziś na mapie Warszawy można jeszcze spotkać kilku szewców, którzy czerpią pełnymi garściami ze stołecznych szewskich tradycji. Między nimi jest Wielki Shoe, który również otrzymał wielkie wsparcie od tuzów warszawskiego szycia miarowego takich jak Jacek Kamiński i wspomniany wcześniej Tadeusz Januszkiewicz. 

Starając się pielęgnować tą piękną tradycję, również zajęliśmy się tym arcytrudnym fachem, więc jeśli ręcznie szyte buty na miarę to coś, co sprawia że Twoje serce bije odrobinę szybciej - zapoznaj się proszę z zakładką Szycie butów na miarę na naszej witrynie - https://bespokews.carrd.co/ .

Zachęcamy również do zapisu na nasz newsletter! https://lp.wielkishoe.com/

Do zobaczenia w pracowni!

Wielki Shoe