8 lut 2019

Blake – czyli Wielki Shoe wyjaśnia, że Twój wybór jest słuszny.

Metod łączenia cholewki z podeszwą jest kilka. Dwie najpopularniejsze to Goodyear welt (pasowe) oraz Blake stitch (przeszywane). W tym wpisie skupimy się na metodzie przeszywanej. W 1858 r. Gordon McKay odkupuje od Lymana Blake’a patent na maszynę do przeszywania spodów. Wybuch wojny domowej wywołał wzmożone zapotrzebowanie na obuwie dla wojska i w ten sposób początkowa inwestycja 70 000$ w zakup patentu okazała się krokiem do fortuny. Jednak najistotniejsza informacja to ta, że wbrew powszechnej opinii laików podeszwy Blake MOŻNA WYMIENIAĆ i tutaj Wielki Shoe przychodzi z pomocą.

Metoda Blake to siła w prostocie. Cholewka jest łączona z podeszwą za pomocą bezpośredniego przeszycia przez obie części, taki szew wykonuje się maszyną Blake, którą posiadamy w naszym warsztacie. Jeśli w Twoich butach zastosowana została metoda Blake na pewno poczułeś, że but szybciej dopasował się do stopy, a biorąc w ręce smuklejszą konstrukcję, czujesz również jej lekkość. Miękkość, smukłość oraz lekkość wynikające z zastosowania metody przeszywanej są jej największymi zaletami, szczególnie w porównaniu z szyciem pasowym. Poniżej przedstawiamy prosty rysunek tłumaczący metodę Blake:

źródło: Rerutkiewicz Jan, Rekwart Kazimierz - „Szewstwo” Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego 1955

Metoda Blake ukazuje kolejny plus, który dyskretnie i solidnie wpływa na trwałość – ukryty szew. Na rysunku dobrze widać „zakładkę”, która świetnie spełnia rolę protektora. Charakterystyczny wygląd dla metody pasowej, czyli widoczne nici – tutaj jest opcjonalny.

Przy wyborze odkrytego szwu sprawa ochrony jest utrudniona, jednak jest kilka aspektów, które pozytywnie wpłyną na trwałość, a but zachowa klasyczny charakter. Pierwszy aspekt to głębokość kanału, im mniej nić wystaje poza linię spodu podeszwy, tym mniej się zetrze. Szew może być również ukryty. Kolejnym czynnikiem jest jakość użytych materiałów: mocne nici i twarda, zabezpieczona skóra to silny duet, który dzielnie stawi czoła wyzwaniom codzienności. Ostatni, ale równie ważny aspekt to użytkowanie – dbając – czyli czyszcząc, odżywiając oraz zabezpieczając podeszwy produktami dedykowanymi na pewno wyświadczymy sobie przysługę.

Niezależnie od tego, czy wyżej wymienione czynniki zostaną starannie dopracowane, są warunki na które wpływu nie mamy. Chodniki oraz substancje, z którymi kruponowa podeszwa (mająca tendencję do ograniczonej przyczepności – dobrej na taneczny parkiet, gorszej przy oblodzonej ulicy) ma styczność podczas codziennego użytkowania mogą zniweczyć starania producenta.

Na szczęście Wielki Shoe ma na to odpowiedź – jeżeli chcesz mieć świadomość, że Twoje podeszwy są dobrze zabezpieczone to oprócz produktów ochronnych (Saphir Sole Guard) oferujemy usługę zelowania. Zdarzają się bardzo rzadkie przypadki, iż szew mając kontakt ze stopą ma tendencję do tworzenia pewnego „uczucia dyskomfortu” , jeżeli czujesz, że to Twój przypadek – mamy remedium. Jest nim wkładka ze skóry bydlęcej. Idealnie dopasowana zaradzi sytuacji w mgnieniu oka. Niezależnie jaką metodą Twoje buty zostały zszyte, nie martw się o ich używalność – Wielki Shoe zadba o to by służyły jak najdłużej! Poniżej krótka historia o tym jak to się robi w Wielkim Shoe: Buty definitywnie wymagają naszej ingerencji i nie tylko podeszwą trzeba się zająć

Po zdjęciu starej podeszwy używa się jej jako wzornik kształtu dla nowego spodu.

Następnie mocuje się nową do spodu za pomocą kleju.

Kolejna czynność to obrobienie rantów by nadać odpowiedni kształt.

Teraz już tylko kanał na szew i można uruchamiać maszynę.

Życzeniem klienta było by na koniec zamontować zelówkę. Efekt końcowy – Wielki Shoe znowu górą!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Wybrane produkty

w naszym sklepie

W naszej ofercie znajdują Państwo się: renowacja obuwia, sezonowa konserwacja skóry oraz dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.